Złamanie trzonu kości udowej – cz.2

Nastawienia złamania dokonuje się na wyciągu szkieletowym za nadkłykcie kości udowej umieszczając chorego w łóżku ortopedycznym z kończyną zgiętą pod kątem prostym w stawie biodrowym i kolanowym. Ustawienie odłamów na wyciągu sprawdzamy co kilka dni klinicznie i radiologicznie. Wyciąg utrzymuje się zwykle przez okres 6-8 tygodni, a następnie zakłada opatrunek gipsowy biodrowy na dalsze 6-8 tygodni. Zrost kości uzyskuje się po około 4-6 miesiącach. Ten sposób leczenia łączy się z koniecznością wielokrotnych kontroli radiologicznych oraz dłuższego unieruchomienia gipsowego. Wydłuża to znacznie okres usprawnienia chorej kończyny nie dając gwarancji pełnej jej sprawności. Dlatego coraz częściej stosuje się leczenie operacyjne, dla którego wskazania można podzielić na:

1. bezwzględne

– złamania otwarte,

– złamania z uszkodzeniem naczyń i nerwów,

– złamania z wkleszczeniem tkanek miękkich i nie dające się nastawić zachowawczo.

2. względne

– złamania dające się nastawić zachowawczo, ale grożące wtórnym przemieszczeniem skośne, spiralne/,

– złamania wielomiejscowe.

Unieruchomienie wewnętrzne odłamów kostnych musi być mechanicznie bardzo silne. W tym celu stosujemy płytki metalowe bądź gwoździowanie śródszpikowe. Zespolenie sposobami stabilnej ostosyntezy zezwala na leczenie chorego bez stosowania opatrunku gipsowego.

Przy prawidłowo przebiegającym okresie pooperacyjnym po tygodniu można rozpocząć pionizację i naukę chodzenia bez obciążenia chorej kończyny, po 6-8 tygodniach ze stopniowym, a z obciążeniem pełnym dopiero po stwierdzeniu, że złamanie zrasta się prawidłowo. Powikłania. Do powikłań wczesnych należą: wstrząs, zaburzenia naczyniowo-krążeniowe. Do późnych: zrost w złym ustawieniu, ze skróceniem kończyny, brak zrostu i staw rzekomy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *