Złamanie trzonu kości udowej – cz.1

Złamania trzonu kości udowej mogą powstać zarówno z urazu bezpośredniego jak i pośredniego. Ponieważ siła urazu zwykle jest duża towarzyszą im rozległe obrażenia tkanek miękkich, uszkodzenia więzadeł kolana, zwichnięcie biodra i złamania innych kości.

Rozpoznanie nie nastręcza większych trudności, ale zawsze należy pamiętać o obrażeniach dodatkowych. Dlatego wykonane zdjęcie rentgenowskie powinno obejmować stawy poniżej i powyżej miejsca złamania. Złamania trzonu kości udowej w zależności od przebiegu szpary złamania dzieli się na: a/ poprzeczne, b/ skośne, c/ spiralne, d/ z odłamem pośrednim e/ dwupoziomowe, f/ wielopoziomowe.

Leczenie. Chorego należy otoczyć troskliwą opieką, gdyż często znajduje się on we wstrząsie urazowym, który przy złamaniu obu kości udowych może być wstrząsem nieodwracalnym, prowadzącym do zgonu chorego. Za wszelką cenę dążymy do unieruchomienia złamania na drodze zachowawczej lub operacyjnej Leczenie zachowawcze wyciągiem bezpośrednim a następnie opatrunkiem gipsowym może doprowadzić do poprawnego ustawienia odłamów i uzyskania zrostu kostnego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *