Złamanie przeciążeniowe – cz.3

Przykładem złamania przeciążeniowego z mechanizmu z pociągania jest złamanie wyrostków kolczystych kręgów szyjno-piersiowych, do których przyczepia się m.najszerszy grzbietu, występujące niegdyś często u ciężko fizycznie pracujących piaskarzy.

Takie złamanie zwykle wymaga okresowego wstrzymania się od ciężkiej pracy. W przypadku nieustąpienia dolegliwości bólowych należy wydąć złamany wyrostek kolczysty.

Odrębną grupę złamań przeciążeniowych stanowią strefy Looser’a -Milkmann’a występujące w kościach chorobowo zmienionych. Najczęściej spotyka się je u chorych na rozmiękanie kości (osteomalatio); rzadziej w chorobach przebiegających z uogólnionym zanikiem lub przebudową utkania kostnego (zrzeszotnienie kości – osteoporosis, choroba Paget’a -ostitis deformans, choroba Cushing’a – adenoma basophylicum hypophysis).

Zmiany występują zazwyczaj symetrycznie w kościach łonowych i kulszowych, po przyśrodkowej stronie kości udowych, w żebrach i łopatkach. Na radiogramach stwierdza się prostopadłe do długiej osi kości przerwania utkania kostnego o szerokości 3-7 mm, z delikatnie ząbkowanymi brzegami.

Pod wpływem leczenia mogą wygoić się bez śladu, często jednak widoczne są latami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *