Złamanie – cz.5

Operacyjnie leczy się ponadto z założenia wszystkie złamania otwarte, złamania powikłane uszkodzeniem dużych naczyń i nerwów oraz te typy złamań zamkniętych w których, jak wynika z doświadczenia, nie uda się uzyskać odpowiedniego nastawienia odłamów (dotyczy to zwłaszcza odtworzenia kształtu powierzchni stawowych) lub go utrzymać.

Następstwa długotrwałego unieruchomienia w opatrunkach gipsowych wymagają intensywnego usprawniania, które nie zawsze zapewnia powrót do całkowitej sprawności kończyn. Dlatego też, dzięki dużemu postępowi technicznemu, została wprowadzona metoda operacyjnego leczenia złamań pod postacią stabilnej osteosyntezy z dociskiem, która pozwala na uzyskanie zrostu z pominięciem unieruchomienia gipsowego. Odłamy ustawione anatomicznie zespala się w sposób trwały za pomocą prętów śródszpikowych, śrub, płytek z dozowanym dociskiem. W tym celu wykorzystuje się również aparaty do zewnętrznego unieruchomienia odłamów kostnych, a ostatnio metodę ZESPÓL.

Mimo zadziwiających nieraz osiągnięć sposobów leczenia operacyjnego należy zawsze pamiętać, że zrost następuje dzięki biologicznym zdolnościom tkanki kostnej, a nie z powodu mocnych metalowych zespoleń. Obciążanie kończyny przed uzyskaniem zrostu kostnego może doprowadzić do jego powikłań lub zmęczeniowego złamania łącznika.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *