Złamania niestabilne miednicy – z uszkodzeniem obręczy biodrowej

Zawartość pierścienia miednicy jest amortyzowana dwoma stawami krzyżowo-biodrowymi i chrząstkozrostem spojenia łonowego, nadającymi miednicy sprężystość odporną na urazy. Dlatego też uszkodzenia obręczy biodrowej występują przeważnie u dorosłych w wieku produkcyjnym, natomiast rzadko u dzieci, u których występuje znaczna sprężystość połączeń chrzęstno-kostnych miednicy.

Uszkodzenia łuku przedniego pierścienia miednicy są najczęściej uszkodzeniami wielomiejscowymi, np. złamania obu kości łonowych lub kulszowych, jedno lub obustronne, rozejście się spojenia łonowego i złamanie trzonów kości łonowych w pobliżu spojenia łonowego.

Do uszkodzenia łuku przedniego dochodzi w następstwie urazów bezpośrednich, działających w płaszczyźnie strzałkowej lub czołowej.

Stan ogólny i miejscowy chorego zależy od rozległości uszkodzenia. Złamania jednostronne bez przemieszczenia odłamów wykazują jedynie dużą bolesność w miejscu złamania, uniemożliwiającą stanie i chodzenie. Odwodzenie uda w stawie biodrowym po stronie uszkodzenia wzmaga dolegliwości bólowe.

Leczenie polega na ułożeniu chorego w łóżku w lekkim zgięciu stawów biodrowych aż do konsolidacji zrostu – zwykle przez okres 6 tygodni. Po tym czasie zezwala się choremu na stopniowe obciążanie kończyn dolnych.

Obustronne złamanie gałęzi kości łonowych i kulszowych jest ciężkim niestabilnym uszkodzeniem miednicy, powstającym w wyniku działania miażdżących sił w płaszczyźnie czołowej lub strzałkowej. Chory znajduje się w stanie wstrząsu urazowego. Część przednia miednicy jest bolesna i zniekształcona, a ruchy w stawach biodrowych nasilają dolegliwości bólowe. Odłamy mogą być przemieszczone. Powyższe złamania bywają powikłane krwotokiem wewnętrznym, uszkodzeniem narządów jamy brzusznej, pęcherza lub cewki moczowej.

Leczenie polega na ułożeniu chorego w łóżku ortopedycznym z lekko zgiętymi i odwiedzionymi udami w stawach biodrowych i założeniu wyciągów pośrednich na obie kończyny dolne z obciążeniem do 4 kg.

W przypadkach dużego dośrodkowego przemieszczenia odłamów w następstwie zadziałania bocznych sił miażdżących , można dokonać jednoczasowego nastawienia złamania sposobem Grucy. Nastawienia dokonuje się na stole operacyjnym w głębokim znieczuleniu. Odwracając mechanizm urazu, należy rozciągnąć odłamy poprzez silny wyciąg boczny i maksymalne odwiedzenie ud. Po repozycji zakładamy duży, wysoki opatrunek gipsowy w pozycji ” żabki”, sięgający obu podudzi. Gips utrzymuje się przez okres 8 tygodni. Na wstawanie i obciążanie kończyn i miednicy zezwala się po 12 tygodniach, kiedy chory nie odczuwa dolegliwości bólowych więzadeł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *