Złamania miednicy

Złamania miednicy zaliczane są w znacznym odsetku do najcięższych obrażeń ciała. Zajmują trzecie miejsce w przyczynach zgonów, po urazach głowy i klatki piersiowej oraz drugie miejsce , po złamaniach kręgosłupa, w powstawaniu trwałych kalectw narządu ruchu. Prawie 16% poszkodowanych umiera z powodu nieodwracalnego wstrząsu urazowego, spowodowanego między innymi masywnym krwotokiem wewnętrznym, dochodzącym nieraz do 5 litrów oraz poważnym uszkodzeniem tkanek i narządów jamy brzusznej.

Do złamań miednicy dochodzi na skutek urazów pośrednich i bezpośrednich. Przykładem złamań z urazów pośrednich są oderwania fragmentów kostnych miednicy /tzw. złamania awulsyjne/, w wyniku nagłych, silnych skurczów mięśni przyczepionych do krawędzi i wystających elementów kostnych miednicy. Inne obrażenia z urazów pośrednich, na ogół poważniejsze, powstają w przypadkach, gdy siła uszkadzająca przenoszona jest przez kończyny dolne, np. przy upadkach z wysokości oraz w wypadkach komunikacyjnych – przy zderzeniach, kiedy kolanami uderza się o wewnętrzne elementy konstrukcyjne pojazdu, np. deskę rozdzielczą itp.

Przykładem urazów bezpośrednich są zgniecenia miednicy w płaszczyźnie strzałkowej lub czołowej bądź też bezpośrednie uderzenie w miednicę ciężkich przedmiotów, np.potrącenia przez samochody, „wibrujące” części maszyn itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *