Wzrost kości

Na wzrost kości działają poza czynnikami dziedziczenia, hormonalnymi i odżywczymi, także czynniki mechaniczne. Warunkiem prawidłowego rozwoju kości jest dobre ukrwienie w sąsiedztwie chrząstki nasadowej, unerwienie i prawidłowa czynność kończyny. Przekrwienie przyspiesza wzrost kości, a upośledzenie ukrwienia i zniszczenie chrząstki nasadowej prowadzi do zahamowania wzrostu.

Nacisk fizjologiczny przerywany pobudza wzrost kości. Nierównomierne rozłożenie sił nacisku i pociągania w różnych okresach życia powodują inne skutki. U osobników rosnących prowadzą do nieprawidłowego wzrostu, powstawania zniekształceń i nieprawidłowej czynności, a u dorosłych do szybszego zużywania chrząstek stawowych i powstawania zmian zwyrodnieniowych oraz przykurczów.

Powstawanie zniekształceń w układzie narządu ruchu tłumaczą podstawowe prawa biologiczne i biomechaniczne Delpech’a i Wolff’a.

W myśl prawa Delpech’a wzrost kości na długość po stronie zwiększonego nacisku na chrząstkę nasadową następuje wolniej niż po stronie z naciskiem fizjologicznym. Niesymetryczny nacisk prowadzi do zagięcia osi kończyny ku stronie zwiększonego nacisku.

Według prawa Wolffa po stronie wzmożonego nacisku następuje pogrubienie warstwy korowej kości. Natomiast zmniejszony nacisk i pociąganie mają wpływ kościogubny.

Prawa biologiczne i biomechaniczne działają tym gwałtowniej im szybszy jest wzrost. Okoliczności te wykorzystuje się podczas leczenia kątowych ustawień kości i patologicznych wygięć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *