Wrodzona stopa płasko-koślawa

Wrodzona stopa płasko-koślawa – pes plano-valgus congenitus, talus verticalis, jest wadą widoczną zaraz po urodzeniu. Występuje jedno lub obustronnie. Charakterystycznym obrazem jest wygięcie sklepienia w stronę podeszwową co nadaje stopie kształt banana, tyłostopie ustawia się końsko i w nawróceniu, a przodostopie w zgięciu grzbietowym i odwiedzeniu. Mięsień trójgłowy łydki, piszczelowy przedni, strzałkowe oraz prostownik długi palców są przykurczone.

Bardzo znamienny jest obraz radiologiczny wrodzonej stopy płasko-koślawej, zwłaszcza w projekcji bocznej, gdzie kość skokowa ustawia się prawie pionowo w widełkach goleni, a jej oś długa stanowi przedłużenie kości piszczelowej. Kość piętowa przybiera kształt buta holenderskiego i ustawia się końsko. Ponadto stwierdza się przemieszczenie grzbietowe kości łódkowatej, która ustawia się naprzeciw szyjki kości skokowej.

Leczenie polega na stosowaniu stopniowych redresji i zakładaniu opatrunków gipsowych. Wczesne rozpoczęcie leczenia daje szanse na pełną korekcję stopy. Późne rozpoczęcie leczenia lub brak efektów po leczeniu zachowawczym jest wskazaniem do leczenia operacyjnego przed ukończeniem przez dziecko 1 roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *