Uszkodzenia ścięgna piętowego (Achillesa)

Uszkodzenia ścięgna Achillesa mają dość wyraźny związek z uprawianiem sportu. Często wręcz nazywane są „chorobą olimpijską”. Przerwaniu zwykle ulega ścięgno zapalnie zmienione z wyraźnymi cechami zwyrodnieniowymi o zmniejszonej elastyczności i rozciągliwości. Rozpoznanie zwykle nie nastręcza większych trudności, ponieważ palcem wyczuwa się przerwę w ciągłości ścięgna, zazwyczaj na długości 2-5 cm ponad jego przyczepem do guza kości piętowej.

Niemożliwe jest również wspięcie się chorego na palce kończyny. Leczenie zachowawcze prowadzi często do osłabienia mięśnia trójgłowego i dlatego obecnie stosowane jest rzadko. Polega ono na doprowadzeniu do zbliżenia i styku końców ścięgna poprzez odpowiednie zgięcie stopy i kolana i unieruchomienie w opatrunku gipsowym udowym na okres 6-8 tygodni.

Leczenie operacyjne daje doskonałe wyniki Zasadą tego sposobu jest zbliżenie kikutów i połączenie ich solidnym szwem, zapewniając dobre czynnościowe ustawienie stopy w opatrunku gipsowym przez okres 6 tygodni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *