Stłuczenia i wykręcenia w obrębie kręgosłupa

Dotyczą one przeważnie części miękkich kręgosłupa -więzadeł, mięśni, a zwłaszcza ich przyczepów, torebek i chrząstek stawów międzykręgowych oraz krążków międzykręgowych.

Uszkodzenia części miękkich następują przeważnie z mechanizmu urazowego pośredniego / w tym również wspominany już „whiplash”/, podczas gdy w obrębie części piersiowej i lędźwiowej częściej dochodzi do urazów z mechanizmu bezpośredniego.

Klinicznymi objawami stłuczeń czy wykręceń kręgosłupa są: silny ból, zlokalizowany w miejscu uszkodzenia, wzmożone, obronne napięcie mięśni i ograniczenie ruchomości kręgosłupa oraz wyrównanie fizjologicznych krzywizn, takich jak lordoza szyjna czy lędźwiowa.

Uszkodzenia krążka międzykręgowego najczęściej zdarzają się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, na poziomie L4/5, rzadziej natomiast występują w odcinku szyjnym czy piersiowym. Uszkodzenie to może doprowadzić do rozerwania pierścienia włóknistego i wypadnięcia jądra miażdżystego, objawiającego się uciskiem korzeni rdzeniowych i zwężeniem kanału kręgowego. Zazwyczaj u większości chorych leczenie zachowawcze daje pozytywne wyniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *