Ropne zapalenie stawu

Ropne zapalenie stawu – arthritis purulenta, jest ostro przebiegającą chorobą. Najczęściej dotyczy stawu biodrowego, kolanowego, łokciowego i ramiennego, rzadziej innych. Chorują szczególnie niemowlęta i małe dzieci. U dorosłych stanowi najczęstsze powikłanie po nakłuciach stawu w przypadkach nie przestrzegania obowiązujących zasad aseptyki. Początek choroby jest nagły, a jej przebieg ostry z wysoką temperaturą. Stan chorego jest zwykle poważny. Miejscowo stwierdza się ból, obrzęk, zaczerwienienie, zwiększone ucieplenie, przymusowe ustawienie w stawie, oszczędzanie kończyny, a okoliczne węzły chłonne ulegają powiększeniu. Leukocytoza oraz OB są zwiększone.

Radiologiczne stwierdza się pogrubienie torebki stawowej, w początkowym okresie poszerzenie szczeliny stawowej i odwapnienie nasad kości. W ciągu kilku do kilkunastu dni pojawia się zwężenie szczeliny stawowej na skutek zniszczenia chrząstki stawowej oraz ubytki kostne. Czasem dochodzi do zwichnięć patologicznych.

Leczenie polega na opróżnieniu stawu z ropy przez nakłucie i na następowym podawaniu celowanych antybiotyków ogólnie i miejscowo, nastawieniu zwichnięć oraz na unieruchomieniu zajętego stawu. Często szerokie otwarcie stawu i drenaż.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *