Porażenie całego splotu ramiennego

Porażenie całego splotu ramiennego: uszkodzenie wszystkich korzeni bądź pęczków splotu sprawia, że kończyna zwisa bezładnie wzdłuż tułowia i występują rozległe zaburzenia odżywcze.

Rozpoznanie stawia się na podstawie obserwacji ułożenia i czynności kończyny górnej, po uprzednim wykluczeniu innych uszkodzeń okolicy barku (np. złamanie obojczyka, złuszczenie głowy kości ramiennej). Ze względu na niemożność klinicznego rozróżnienia typu uszkodzenia pni nerwowych, w każdym przypadku, natychmiast po rozpoznaniu, obowiązuje unieruchomienie obu kończyn górnych w szynie „U” utrzymującej kończynę w odwiedzeniu 90°, obrocie na zewnątrz 70° i antepulsji 30°; łokieć jest zgięty do 90°, przedramię ustawione pośrednio. Od 2 tygodnia żyda dołącza się ćwiczenia bierne oraz zabiegi fizykalne, których celem jest poprawa krążenia i niedopuszczenie do powstania przykurczów stawów.

Ten sposób postępowania należy kontynuować, w razie potrzeby, aż do końca pierwszego roku życia. Po tym okresie poprawę czynności kończyny można osiągnąć tylko za pomocą operacji rekonstrukcyjnych na układzie kostno-stawowym i mięśniowo-ścięgnistym, uzupełnionych o właściwe zaopatrzenie ortopedyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *