Opatrunek gipsowy

Opatrunek gipsowy jest najbardziej rozpowszechnionym unieruchomieniem zewnętrznym. W celach leczniczych stosuje się gips chirurgiczny wolno- albo szybkowiążący. Po zanurzeniu opaski gipsowej w wodzie nadają się one do zastosowania w postaci opatrunków okrężnych lub podłużników. W ostatnich latach opatrunki gipsowe zastępowane są opatrunkami z włókien sztucznych. W porównaniu z tradycyjnym opatrunkiem gipsowym są znacznie lżejsze, lepiej tolerowane przez pacjentów, charakteryzują się większą wytrzymałością a dodatkowo są całkowicie przenikliwe dla promieni rentgenowskich. W klasycznym unieruchomieniu zewnętrznym obowiązuje zasada objęcia dwóch sąsiednich stawów. Odstępstwem od niej jest tutor, stosowany w skręceniach kolana i złamaniach rzepki oraz but marszowy, opatrunek obejmujący goleń i stopę, stosowany w skręceniach stawu skokowo-goleniowego i stabilnych złamaniach kostek goleni. W przypadku złamań bądź innych chorób kręgosłupa wykonuje się gorsety, a rzadziej łóżeczka gipsowe.

W zależności od potrzeby zakłada się opatrunki bezpodściółkowe lub podściółkowe. Zaletą opatrunku gipsowego jest jego powszechna dostępność oraz możliwość zastosowania niemal w każdych warunkach. Do najważniejszych zadań jakie spełnia unieruchomienie zewnętrzne należą: unieruchomienie i odciążenie kończyny, utrwalenie uzyskanej korekcji, wykonywanie odlewów określonych odcinków ciała dla warsztatów ortopedycznych wykonujących gorsety, aparaty i inne pomoce ortopedyczne.

Chory w opatrunku gipsowym wymaga specjalnej pielęgnacji, która polega na odpowiednim ułożeniu kończyny oraz na kontroli krążenia na obwodzie i ruchów palców i ewentualnym zwolnieniu ucisku gipsu na wystające punkty kostne, naczynia i nerwy. W przypadku stwierdzenia zaburzeń w ukrwieniu na obwodzie kończyny (zasinienia, obrzęku, nadmiernej bladości lub spowolnienia bądź braku gry naczyniowej) należy opatrunek natychmiast przeciąć podłużnie.

Długotrwałe unieruchomienie doprowadza do zaników mięśni, zmian włóknistych w torebkach stawowych, odwapnienia kości i usposabia do zakrzepic.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *