Leczenie uszkodzeń kręgosłupa – cz.1

Większość obrażeń kręgosłupa leczy się zachowawczo i jedynie pewne złamania niestabilne oraz złamania z zaburzeniami neurologicznymi wymagają interwencji chirurgicznej.

Leczenie stłuczeń i wykręceń w obrębie kręgosłupa polega przede wszystkim na leżeniu i odpoczynku oraz na częściowym unieruchomieniu, zwłaszcza odcinka szyjnego kręgosłupa, za pomocą kołnierza uformowanego z wielu warstw waty – tzw. kołnierza Schanza. Remisję objawów chorobowych przyspieszają blokady zniaczulające miejsc wzmożonej tkliwości , zabiegi fizykoterapeutyczne i leczenie farmakologiczne za pomocą leków przeciwbólowych, rozluźniających i przeciwzapalnych.

Uszkodzenia, takie jak rozerwanie więzadeł, torebek stawowych, towarzyszące drobnym złamaniom i zwichnięciom kręgów, wymagają już innego postępowania leczniczego, najczęściej stacjonarnego, gdyż są zazwyczaj poważniejsze niż wynikałoby to z radiogramów.

Złamania wyrostków poprzecznych, występujące w odcinku lędźwiowym, powstałe na skutek gwałtownego odruchowego napięcia mięśni, leczy się podobnie jak stłuczenia i wykręcenia – za pomocą leżenia i odpoczynku. To sarno dotyczy złamań wyrostków kolczystych, powstałych najczęściej z urazu bezpośredniego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *