Łagodne zapalenie stawu

Łagodne zapalenie stawu – arthritis fugax infanłilis – występuje u dzieci na ogół poniżej 10 roku życia. Etiologia choroby nie jest znana. Teoria infekcyjna, alergiczna i urazowa są najczęściej podnoszone. Zapalenie dotyczy głównie stawu biodrowego (coxitis fugax) i kolanowego. Ciepłota ogólna może być podwyższona. Stwierdza się ograniczenie ruchów odwodzenia, obrotu na zewnątrz oraz utykanie.

Zdjęcie rentgenowskie na ogół nie wykazuje odchyleń od normy, podobnie jak badania laboratoryjne. Ultrasonografia stanowi postęp we wczesnej diagnostyce łagodnego zapalenia stawu biodrowego. Pozwala wykryć płyn wysiękowy w stawie w pierwszych dniach choroby i jego ustępowanie, średnio po 12 dniach, w miarę wycofywania się objawów klinicznych.

Proces w stawie kolanowym objawia się obrzękiem kolana oraz jego wzmożonym uciepleniem, zanikiem mięśnia czworogłowego i czasem ograniczeniem ruchów. W obrazie radiologicznym stwierdza się poszerzenie i większe wysycenie cienia torebki stawowej, niewielką demineralizację końców stawowych, poszerzenie szczeliny stawowej, a w pózniejszym okresie niewielki przerost nasad. Leczenie sprowadza się do odciążania chorego stawu i wzmocnienie mięśni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *