Entezopatie

Przeciążenia połączeń kostno-mięśniowych czyli entezopatie (enthesopathiae) są kolejną po złamaniach, dużą grupą zmian przeciążeniowych. Występują zarówno w postaciach ostrych, spotykanych zwłaszcza u młodych i nadmiernie aktywnych osób jak i w postaciach przewlekłych, dotykających wszystkich obarczonych nadmierną pracą lub wadami statyki.

Istota zmian histopatologicznych w entezopatiach polega na uwalnianiu się od warstwy chrzęstno-kostnej pojedynczych włókien ścięgnistych wraz z otaczającymi je komórkami kostnymi i chrzęstnymi, które pod wpływem skurczów mięśni zostają przemieszczone w głąb ścięgna. W związku z zachowaną zdolnością kościotwórczą przeniesionych w głąb ścięgna komórek chrzęstnych i kostnych, formuje się w nim nowa tkanka kostna, której kształt zależy od przebiegu pęczków ścięgnistych. Powstająca w ten sposób wyrośl kostna (entezofit) podobna jest do igły lub ostrogi, nie tracącej połączenia z kością

Klinicznie entezopatie charakteryzują się występowaniem ostrych dolegliwości bólowych w miejscach przyczepów grup mięśniowych lub pojedynczych mięśni; wyraźną tkliwością a czasami nieznacznym obrzękiem bolesnej okolicy.

Na rentgenogramach, w okolicach przyczepów chorych mięśni, stwierdza się rozmaitego stopnia zagęszczenia utkania kostnego – od ledwie uchwytnego, aż do guzowatych zgrubień, a czasami wyraźne, ostre występy kostne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *