Ćwiczenia ruchowe – cz.3

Ćwiczenia adaptacyjne mają zastosowanie w trwałych porażeniach. Ruch odbywa się na drodze substytucji mięśniowej za pośrednictwem zastępczych mięśni lub w wyniku kompensacji, kiedy funkcję uszkodzonej kończyny przejmuje kończyna zdrowa.

Niezależnie od prowadzenia ćwiczeń wybiórczych należy zawsze stosować ogólnie usprawniającą gimnastykę leczniczo-kondycyjną pod postacią gimnastyki porannej, ćwiczeń zespołowych w formie gier i zabaw.

Terapia zajęciowa to leczenie pracą Jest uzupełnieniem i kontynuacją ćwiczeń. Wytycza chorym konkretny cel wykonania pewnej pracy, utwierdza ich w przekonaniu o własnych możliwościach i przydatności w społeczeństwie oraz poprawia równowagę psychiczną.

Terapia manualna koncentruje się na leczeniu zaburzeń czynnośiowych układu ruchowego stawów i mięśni na zasadzie działania odruchowego. Przeciążenie ruchowo statyczne i inne wpływy środowiska charakteryzują się bólem i zaburzeniami czynności ruchowych przez wzrost napięcia odpowiednich pęczków mięśniowych, zablokowanie gry stawowej, objawy reflektoryczne w tkankach właściwych segmentów, chory narząd można leczyć oddziaływaniem na skórę, określony segment ruchowy kręgosłupa, mięśnie i nerwy. Ze względu na dużą ilość receptorów leczenie przez skórę jest dogodne. Na tej zasadzie opiera się większość metod fizykopterapii. Na mięśnie można oddziaływać poprzez masaże, na nerwy przez blokady znieczulające, na zablokowane stawy terapią manualną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *