Ćwiczenia ruchowe – cz.2

Ćwiczenia czynne wykonuje sam pacjent siłą własnych mięśni. Ze względu na rodzaj wyróżniamy: napinanie mięśni, ćwiczenia prowadzone, w odciążeniu, wolne i oporowe.

Napinanie mięśni polega na izometrycznych skurczach włókien mięśniowych. Zalecane są pacjentom po zabiegach operacyjnych i unieruchomionych w opatrunkach gipsowych.

Ćwiczenia prowadzone odbywają się przy współudziale kinezyterapeuty, który podtrzymuje kończynę i prowadzi ruch, a bodziec do ruchu wyzwala sam pacjent. Są zalecane przy sile mięśni 2 w/g skali Lovett’a.

Ćwiczenia w odciążeniu przeprowadza się z wyłączeniem masy części ciała, która wykonuje ruch np. w wodzie, na podwieszkach, na gładkim wytalkowanym stole, przy wielkości siły mięśnia określonej na 2.

Ćwiczenia wolne oparte są na zasadach gimnastyki podstawowej przeprowadza się u pacjentów u których siła mięśni wynosi co najmniej 3.

Ćwiczenia oporowe polegają na dawkowanym przeciwstawianiu się sile mięśni w czasie wykonywania ruchu. Mają one za zadanie wzmocnienie siły mięśniowej i wytrzymałości mięśnia. Wzmocnienie siły uzyskuje się przez włączenie dodatkowego oporu przez krótki okres czasu, a wytrzymałość wzrasta po zastosowaniu mniejszego oporu przez dłuższy okres czasu. Wielkość oporu należy stopniować. Zbyt wczesne wprowadzenie ćwiczeń z oporem może wyzwalać szkodliwe reakcje w postaci bólu mięśniowego i obrzęku stawu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *