Ćwiczenia ruchowe – cz.1

Ćwiczenia ruchowe stosowane są pod postacią gimnastyki leczniczej i terapii zajęciowej. Pomocniczymi środkami są fizykoterapia, hydro-i balneoterapia, środki farmakologiczne, zaopatrzenie ortopedyczne.

Ćwiczenia fizyczne są najbardziej fizjologiczną formą postępowania w usprawnianiu leczniczym. Ustrój tworzy biologiczną całość. Każda forma ruchu wywiera wpływ nie tylko na ćwiczoną część narządu ruchu, ale na drodze odruchowej na całość ustroju.

Gimnastyka lecznicza obejmuje zespół dobranych ćwiczeń fizycznych, które mają na celu zwiększenie zakresu ruchu w stawach, wzmocnienie siły mięśniowej, podniesienie sprawności ogólnej. Ćwiczenia dzieli się na bierne i czynne. Rodzaj ćwiczeń uzależniamy od wcześniej wykonanego testu mięśniowego wg Lovett’a w którym siłę mięśni określamy w skali od 0 do 5.

Ćwiczenia bierne polegają na wykonywaniu ruchów w stawach przez osobę ćwiczącą. Rola pacjenta ogranicza się wyłącznie do całkowitego rozluźnienia mięśni. Celem ćwiczeń biernych jest zwiększenie aż do pełnego zakresu ruchu w stawach, zabezpieczenie przed powstawaniem przykurczów, zniekształceń, zachowanie pamięci ruchowej, zapobieganie odleżynom. Zalecane są w przypadkach porażeń i niedowładów mięśniowych.

W razie obecności przykurczu w aparacie więzadłowo-torebkowym i mięśniowym stosuje się ćwiczenia bierne z użyciem siły tzw. ćwiczenia redresyjne. W czasie wykonywania ćwiczeń biernych ruch powinien odbywać się zawsze wokół osi fizjologicznej stawu i nie może przekraczać granicy bólu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *