Badanie pomiarowe – cz.2

Wyjściową pozycją do badania pomiarów jest „postawa zerowa” -pozycja stojąca ze zwisającymi kończynami górnymi, kciukami skierowanymi do przodu i zestawionymi piętami. Pomiarów dokonuje się w trzech płaszczyznach: strzałkowej, czołowej i poprzecznej.

W płaszczyźnie strzałkowej odbywa się ruch zgięcia i przeprostu w stawach kończyn oraz skłon kręgosłupa do przodu i tyłu; w czołowej ruch odwodzenia i przywodzenia kończyn oraz pochylania tułowia na boki, a w poprzecznej – obrót na zewnątrz i do wewnątrz (rotacja zewnętrzna i wewnętrzna), odwracanie (supinatio) i nawracanie (pronatio) przedramienia i stopy oraz skręt tułowia w prawo i w lewo. Z położenia w płaszczyźnie poprzecznej ocenia się dodatkowo ruchy w stawie ramiennym: zginanie i prostowanie poziome (anteflexio et retroflexio).

W stawach badamy ruchy bierne i czynne. Ruch bierny wykonuje badający bez udziału badanego. Ruch czynny wykonuje badany. Podczas ruchu ocenia się siłę mięśni; każdy mięsień z osobna w określonej pozycji i podczas ruchu. Do oceny siły mięśni służy sześciostopniowa skala testu Lovetta, określana liczbami 0-5 oraz w procentach względem zdrowego mięśnia (100%). Brak skurczu równa się 0 (0%), ślad skurczu (napinanie się ścięgna) -1 (5%), wyraźny skurcz mięśnia i zdolność wykonania ruchu w odciążeniu części wprowadzonej w ruch przez dany mięsień, np.w wodzie – 2 (20%), zdolność wykonania czynnego ruchu samodzielnie z pokonaniem ciężaru odpowiedniej części ciała – 3 (50%), zdolność wykonania czynnego ruchu z pewnym oporem – 4 (80%), zdolność wykonania czynnego ruchu z pełnym oporem -5(100%).

Podczas badania można stwierdzić w stawach następujące odchylenia:

– ograniczenie zakresu ruchu poniżej przyjętych norm,

– przykurcz w stawie (contractura) – przymusowe ustawienie w jednej lub wielu płaszczyznach,

– sztywność stawu (ankylosis) – całkowity brak ruchu w stawie,

– wiotkość stawu (laxitas) – nadmierna ruchomość stawu w jednej lub wielu płaszczyznach,

– zwichnięcie (luxatio) – całkowite przemieszczenie powierzchni stawowych względem siebie lub

– nadwichnięcie (subluxatio) – częściowe przemieszczenie powierzchni stawowych względem siebie.

Separator image Posted in Badanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *