Badanie kończyn dolnych – cz.3

Obecność płynu w stawie kolanowym wykrywa się za pomocą dodatniego objawu balotowania rzepki. W tym celu jedną ręką wyciska się płyn z górnego zachyłka stawu a wskazicielem ręki drugiej, wywierając nacisk na rzepkę, zbliża się ją do przedniej powierzchni kości udowej, co odbywa się ze słyszalnym stukiem. Po zwolnieniu ucisku wskaziciela rzepka unosi się ponownie.

W stawie skokowo-goleniowym odbywa się zgięcie grzbietowe 35-40° i podeszwowe 60-65°, w stawie skokowo-piętowo-łodkęwatym odwracanie (uniesienie brzegu wewnętrznego stopy) 60° i nawracanie (uniesienie brzegu zewnętrznego) 20°. Zgięcie podeszwowe palucha i palców w stawach śródstopno-paliczkowych wynosi po 30°, grzbietowe 60°, a w stawach międzypaliczkowych zgięcie podeszwowe w granicach 30-60°.

W pozycji stojącej bada się wychylenia osi kończyny od pionu, skrócenie czynnościowe i objaw Trendelenburga.

Objaw Trendelenburga służy od oceny wydolności mięśni stabilizujących miednicę (m.pośladkowy średni). W normalnych warunkach przy staniu na zdrowej kończynie miednica nie zmienia swojego położenia – objaw ujemny. Jeżeli przy staniu na jednej kończynie obniża się miednica po stronie uniesionej kończyny mówimy o dodatnim objawie Trendelenburga.

Separator image Posted in Badanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *